„Uczulenie na hybrydę” to potoczna nazwa reakcji alergicznej (w konsekwencji prowadzącej do „alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry”), wywołanej przez konkretny składnik lakieru hybrydowego. Reakcja alergiczna jest kwestią indywidualną niemniej jednak nie bierze się znikąd.
Poruszmy zatem najważniejsze kwestie związane z tym tematem:
- Przyczyny uczulenia
- Jak rozpoznać objawy uczulenia i jak reagować
- Leczenie uczulenia
- Zapobieganie uczuleniu
- Manicure hybrydowy po uczuleniu
- Przyczyny uczulenia na hybrydę
Na wstępie warto jasno zaznaczyć, iż obecne europejskie prawo jest bardzo restrykcyjne i nie dopuszcza do obrotu produktów z podejrzanym składem czy wątpliwym wpływem na ludzkie zdrowie. Niemniej jednak czynnikiem zazwyczaj wyzwalającym alergię jest konkretny składnik lakieru hybrydowego – różny dla różnych osób. Niemożliwym jest wskazanie jednego, konkretnego składnika alergizującego, bowiem każdy lakier hybrydowy to produkt o różnej zawartości substancji potencjalnie drażniących. Dlatego też tak ważne są mądre produktowe wybory. Na rynku są już dostępne lakiery hybrydowe stworzone w oparciu o bezpieczną formułę i nimi z pewnością warto się zainteresować. Jedną z takich marek jest Black Pearl. Od samego początku podkreślają jak ważna jest eliminacja ze składu produktu potencjalnie drażniących składników. W niektórych jednak lakierach hybrydowych tych potencjalnych alergenów wciąż bywa więcej, przez co niektóre marki kosmetyków są obarczone większym ryzykiem powstania alergii kontaktowej. Mimo wszystko winy nie ponosi tylko i wyłącznie skład produktu – w grę wchodzi cały szereg „współwinowajców”.
Najistotniejszą kwestią w temacie uczuleń na lakiery hybrydowe jest posiadanie pełnej świadomość, iż są one bezpieczne tylko wtedy, kiedy są stosowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem czyli na płytkę paznokcia. Nikt nie może dać gwarancji bezpieczeństwa jeżeli chodzi o kontakt takiego produktu ze skórą.
Do powstania reakcji alergicznej zazwyczaj najbardziej przyczyniają się:
- zbyt głębokie wycinanie (ranienie) skórek
- zalewanie skórek produktem
- przepiłowanie płytki paznokcia
- niewysterylizowane narzędzia
- uczulenie na nikiel występujący w narzędziach do manicure
- nieodpowiednia lub zbyt słaba/stara lampa
- niedostateczna wiedza na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
- niedostateczna wiedza z zakresu stylizacji paznokci
- przeterminowane bądź źle przechowywane produkty
Dopiero po wykluczeniu wszystkich powyższych czynników winą można obarczyć któryś ze składników zastosowanego lakieru hybrydowego.
- Jak rozpoznać objawy uczulenia i jak reagować?
Istotnym jest umiejętność odróżnienia podrażnienia chemicznego od reakcji alergicznej.
Podrażnienie chemiczne pojawia się szybko i może (ale nie musi) być pierwszym etapem uczulenia na któryś ze składników lakieru hybrydowego. Głównymi objawami podrażnienia chemicznego jest dyskomfort i świąd skóry na wałach paznokciowych. Już na tym etapie należy natychmiastowo ściągnąć całą stylizację i dalej obserwować organizm. Jeżeli objawy utrzymują się nadal bądź dodatkowo na skórze wokół paznokci (czasem nawet na skórze wokół oczu, ust, szyi czy na przedramionach) wystąpiło zaczerwienienie, grudki, pęcherzyki czy wypryski wypełnione płynem surowiczym, to najprawdopodobniej pojawiła się kontaktowa alergia. Kolejnym etapem są pękające rany, które są bolesne i trudne do wygojenia. Na tym etapie prawie zawsze dodatkowo występuje onycholiza czyli odklejanie się płytki paznokcia od łożyska.
Zatem powtórzmy jak wyglądają główne objawy:
- świąd i zaczerwienie skóry wałów około-paznokciowych
- opuchlizna, tkliwość a nawet bolesność palców
- swędzące pęcherzyki, grudki, wypryski wokół paznokcia
- wysuszenie skóry
- łuszczenie naskórka
- onycholiza
- wstrząs anafilaktyczny
Jeżeli zauważysz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry, to przede wszystkim szybko usuń lakier hybrydowy bowiem sytuacja z godziny na godzinę będzie się pogarszać. Poprzez ściągnięcie masy hybrydowej unikniesz rozprzestrzenienia się reakcji alergicznej i nadkażenia bakteryjnego. Jeśli to nie pomoże, albo reakcja jest silna to konieczna jest szybka wizyta u dermatologa.
- Leczenie uczulenia
Największym sprzymierzeńcem w pokonywaniu uczulenia jest czas. Im szybciej zareagujesz na pojawiające się pierwsze objawy i ściągniesz masę hybrydową z płytek paznokciowych, tym większa szansa, że zmiany skórne nie będą aż tak poważne a samo leczenie przebiegnie szybko i sprawnie.
Poza szybkim zdjęciem lakieru hybrydowego, ważna jest regeneracja naskórka i zatrzymanie reakcji alergicznej. Picie dużych ilości wapna, przyjmowanie leków przeciwhistaminowych (dostępnych w aptekach bez recepty) o działaniu przeciwalergicznym powinno złagodzić uczulenie. Na delikatne zmiany skórne warto zastosować regenerująco-odżywczą maść z witaminą A oraz bakteriobójczy i działający przeciwzapalnie olejek herbaciany. Jeżeli jednak doszło do poważnego uszkodzenia naskórka lub pojawiła się onycholiza należy niezwłocznie udać się do dermatologa, który przepisze preparaty o silniejszym działaniu. Leczenie tak zaawansowanego uczulenia zazwyczaj bywa bardzo żmudne i długie, dlatego zdecydowanie bardziej warto zapobiegać niż leczyć.
- Zapobieganie uczuleniu
Skoro lepiej i łatwiej zapobiegać niż leczyć, to na pewno każdemu przyda się zdobycie stosownej wiedzy z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podstaw stylizacji paznokci. Ponadto wskazana jest duża doza ostrożności i czujności w odniesieniu do stosowanych produktów. Dotyczy to zarówno kobiet, które przeszły przez uczulenie na hybrydę jak i tych, które nie miały jeszcze takich doświadczeń.
Chcąc skutecznie zapobiec pojawieniu się uczulenia na hybrydy należy:
- zdobyć stosowną wiedzę z zakresu BHP
- zdobyć wiedzę z zakresu stylizacji paznokci
- jeżeli nie posiadasz ani odpowiedniej wiedzy ani wprawy, lepiej nie narażać swojego zdrowia i udać się do profesjonalnej i godnej zaufania stylistki paznokci
- jeżeli chcesz wykonywać manicure hybrydowy samodzielnie, koniecznie należy inwestować w dobrej jakości narzędzie i bezpieczne produkty
- unikać najtańszych produktów i narzędzi, bowiem za niską ceną zwykle stoi bardzo ryzykowna jakość
- wybierać produkty o sprawdzonej i bezpiecznej formule takie np. jak hybrydy Black Pearl , które są świetne w użytkowaniu, ze względu na nieinwazyjny skład chemiczny
- uważnie czytać i sprawdzać składy, warunki przechowywania i terminy przydatności produktów
- stosować lampy UV o odpowiedniej budowie (nie mostki) i odpowiedniej mocy (min 36W)
- starannie przygotowywać płytkę paznokciową i skórki unikając zranień i przepiłowań
- powoli i starannie aplikować lakier hybrydowy tylko i wyłącznie na płytkę paznokcia, z zachowaniem odpowiedniej, bezpiecznej odległości od skórek – w dokonaniu tego z pewnością pomoże odpowiednia, wyważona gęstość hybrydy – jednymi z czołowych zalet hybryd Black Pearl jest fakt, że nie zalewają skórek i świetnie same się poziomują
- przed zabiegiem manicure hybrydowego należy wykonywać próbę alergiczną na jednym placu – jeżeli przez kilka dni nie pojawi się żaden z objawów uczulenia, można wykonać pełny manicure.
- Manicure hybrydowy po przebytym uczuleniu
W znakomitej większości przypadków przebyta alergia nie wyklucza możliwości korzystania z lakierów hybrydowych. Kluczem do możliwości cieszenia się manicure hybrydowym w przyszłości jest przede wszystkim czas i rzetelne wyleczenie powstałego alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry. Zalecany przez lekarzy dermatologów czas przerwy liczony od wyleczenia do następnego kontaktu z hybrydą to minimum 6 miesięcy. Przed następnym zabiegiem wykonania manicure hybrydowego warto ponownie zaczerpnąć opinii lekarskiej i upewnić się, czy faktycznie jest zielone światło do wykonania kolejnej stylizacji. Z kolei w czasie zalecanej przerwy warto jest dbać szczególnie o kondycję paznokci i skóry dłoni. Należy dostarczać organizmowi odpowiedniej ilość witamin i nawilżenia. W międzyczasie warto też pochylić się nad wszystkimi aspektami wykonania feralnego manicure hybrydowego który przysporzył alergii, w celu zidentyfikowania przyczyny jej powstania. Jeżeli stylizację wykonywałaś samodzielnie to należy wymienić cały sprzęt począwszy od samych lakierów. Na sam koniec, warto zwrócić szczególną uwagę i zainwestować swój czas w doinformowanie się pod kątem zaufanych marek i składów jakie posiadają ich produkty. Odwiedź stronę: https://bpnails.pl/bezpieczna.formula i dowiedz się więcej o marce Black Pearl i jej świetnych i nieinwazyjnych lakierach hybrydowych. Produkty do manicure hybrydowego marki Black Pearl zostały stworzone specjalnie dla wszystkich tych, którzy oprócz pięknej gamy kolorystycznej, szukają bezpieczeństwa, komfortu aplikacji, gwarancji doskonałej jakości oraz doskonałego efektu końcowego przez długi czas. Są delikatne dla płytki paznokcia, zarówno przy aplikacji jak i usuwaniu. Z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby z wrażliwą skórą.